Ако вам не одговара кафа, њен укус или мирис, до кофеина можете доћи користећи још један топли напитак – чај од биљке чајевац - Thea sinensis (L.) O.Ktze (Camellia thea Link.) (fam Theaceae).
Чајевац - Thea sinensis (L.) O.Ktze (Camellia thea Link.)
Самоникло зимзелено дрво висине 3-5 м (10м). У култури достиже висину до 1м (због лакшег брања). Листови су дугуљасто-јајасти (до 12цм дужине), без мириса. Цветови бели, пријатног мириса налик јасмину. Плод је чахура са три семена.
Порекла је вероватно из Бурме.
Неколико хиљада година се гаји у Кини, а много касније и у Јапану. Од XIX века гаји се у Индији, Јави, Суматри, Русији, Бразилу. Данас се гаји и у Африци, Америци па чак и у Средоземљу. Страда од суше, треба му најмање 1,5л воденог талога годишње. Успева и на Хималајима (н.в. 2000м где је Т испод 0°С), расте на песковитом, киселом земљишту (пХ=4,5), заштићен од ветра.
У лековите сврхе користи се лист. Уколико је лишће млађе утолико се чај више цени. А шта лист садржи? Лист садржи између осталог 1,5-5% кофеина, теофилин, теобромин и чак 30% танина (због кога се користи и код поремећаја органа за варење).
У Кини и Јапану листови се бере 3-4 пута годишње. Беру се вршни листови. Од 100кг свежих добија се 22кг сувих листова.
Дејство кофеина из чаја је слабије него из кафе, али је дуготрајније.
Постоје три врсте фитопрепарата од листова чајевца (Thea sinensis): бели, зелени и црни.
Литература
Li Y, Ogita S, Keya CA, Ashihara H (March 2008). "Expression of caffeine biosynthesis genes in tea (Camellia sinensis)". Zeitschrift für Naturforschung C. 63 (3–4): 267–70
Preedy, V.R. (2013). Tea in Health and Disease Prevention. Elsevier Science. pp. 199–200
У наредној објави о лековитим биљкама - о биљкама са алкалоидима…
Аутор: проф. др Горица Ђелић
Обрадио: Дејан Милошевић
БОТАНИЧКА БАШТА САЈТ, ФБ СТРАНА, ИНСТАГРАМ
ПМФ КРАГУЈЕВАЦ САЈТ, ФБ СТРАНА, ИНСТАГРАМ, ЈУТЈУБ
ПРВИ ПРВИ НА СКАЛИ ПОРТАЛ, ФБ СТРАНА, ТВИТЕР, ИНСТАГРАМ, ЈУТЈУБ
Добитници признања Зелени лист из Крагујевца, Ботаничка башта и удружење ПРВИ ПРВИ НА СКАЛИ јавности представљају заједничко стварање Еколумне на сајту Екологија Крагујевац и на порталу удружења.
Досадашње објаве:
УПОЗНАЈ ПРИРОДУ ДА БИ ЈЕ ВИШЕ ВОЛЕО
Извор: ПРВИ ПРВИ НА СКАЛИ