Градска управа за развој и инвестиције града Крагујевца и предузеће Екологика Урбо из Крагујевца уговорили су израду Програма заштите животне средине за период од 2023. до 2033. године.
Овај тзв. отворени поступак одвија се након позива Града објављеног 19. августа на Порталу јавних набавки у којем је цена била критеријум за доделу уговора.
Израда овог стратешког документа вредна је 1.155.600 динара (са ПДВ). Услуга се плаћа у две рате, најпре по предаји документа, а потом по усвајању у Скупштини града.
Рок израде Плана је три месеца.
Ово крагујевачко предузеће било је једини понуђач услуге. Према стручној оцени, није утврђен никакав сукоб интереса у овом предмету. Понуђач је испунио критеријуме за избор, стоји у образложењу Одлуке (прилог чланка) коју је потписао В. Д. начелника Управе Дејан Ружић.
Чланови комисије за јавну набавку су:
Сходно Уставу Србије, право на здраву животну средину дефинише се као једно од основних права и слобода сваког грађанина. Уставом је утврђено да је свако одговоран за заштиту животне средине и унапређење параметара њеног квалитета.
Надлежност јединице локалне самоуправе (ЈЛС) у области животне средине дефинисана је чланом 190. Устава којим је прописано да се ЈЛС, између осталог, стара о заштити животне средине.
Као резултат Уставом дефинисане обавезе, Законом о заштити животне средине је прописана обавеза ЈЛС да, по угледу на Национални програм заштите животне средине, донесе Програм заштите животне средине за своју територију и да га спроводи сходно донетом Акционом плану.
Законом о заштити животне средине се уређује интегрални систем заштите животне средине за обезбеђивање "остваривања права човека на живот и развој у здравој животној средини и уравнотежен однос привредног развоја и животне средине у Републици Србији".
ИЗВОДИ ИЗ ЗАКОНА
Значајну улогу ЈЛС предвиђа и Закон о планском систему Републике Србије којим се уређује "плански систем Републике Србије, односно управљање системом јавних политика и средњорочно планирање, врсте и садржина планских докумената које у складу са својим надлежностима предлажу, усвајају и спроводе сви учесници у планском систему, међусобна усклађеност планских докумената, поступак утврђивања и спровођења јавних политика и обавеза извештавања о спровођењу планских докумената, као и сходна примена обавезе спровођења анализе ефеката на прописе и на вредновање учинака тих прописа".
У процесу управљања системом јавних политика, приликом израде и спровођења планских докумената једно од начела које се поштује је начело интегралности и одрживог раста и развоја, пише у овом закону. Начело "подразумева да се приликом израде и спровођења планских докумената узимају у обзир захтеви заштите животне средине, борбе против климатских промена, ублажавање ефеката климатских промена и прилагођавања климатским променама, спречавања прекомерног коришћења природних ресурса, повећања енергетске ефикасности и искоришћавања обновљивих извора енергије и смањења емисија гасова са ефектом ’стаклене баште’, њихови ефекти на друштво, посебно на локалне заједнице, њихов развој и посебности, осетљиве категорије становништва, родну равноправност, као и борбе против сиромаштва".
ПРИЛОЗИ
ЗАКОН О ЗАШТИТИ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
ЗАКОН О ПЛАНСКОМ СИСТЕМУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ЈАВНИ ПОЗИВ ГРАДСКЕ УПРАВЕ
ОДЛУКА ГРАДСКЕ УПРАВЕ
Фото: Град Крагујевац
Извори: Град Крагујевац; Портал јавних набавки; Скупштина Србије
Обрада: ПРВИ ПРВИ НА СКАЛИ