Удружење Зелени Мир Србија успешно је реализовало први бесплатни еко камп за децу и младе социјално угрожених породица, без родитељског старања, са и без инвалидитета.
Камп је био подељен у неколико етапа и сваки дан је био засебна тематска целина.
Првог дана су учесници имали кратко упознавање обавезе и упуства, као и презентацију свих активности током реализације кампа. Упознали су потребе групе и појединаца, понашање у природи и дому, чишћење спаваониџа, тушионица, дворишта, мензе.
Другог дана кренуле су активности из области екологије и заштите животне средине. Учесници су учили о биодиверзитету, птицама, селицама, станарицама, збиркама пера, препознавању врста по певању, инсектима и хотелу за инсекте, њиховом значају. Сазнали су за збирку лептира, мит о животу лептира, гљиве- сакупљање, детерминацију, књиге о гљивама, ланце исхране, о гледању под микроскопом.
Трећег дана теме је била рециклажа - који отпад се колико разлаже и где се како дистрибуира, затим компостирање - чему служи и шта се сме одлагати, као и сакупљање материјала по дворишту дома, лишћа, грања, воћа и отпадака од хране, али и о обновљивим изворима енергије - енергији ветра, сунца, соларној рерни, панелима.
Четврти дан смо обишли знаменитости града Крагујевца и институције: Народни музеј, Амиџин конак, Стару цркву, Прву крагујевачку гимназију, Књажевско-српски театар, Зграду Старог суда, Трг Радомира Путника, Градску управа за развој и инвестиције, Одељење заштите животне средине, Музеј "21. октобар", а уз то смо имали и разгледање читавих Шумарица.
Пети дан је био за помоћ локалном становништву у неколико домаћинстава. Учесници су се опробали у свакодневним сеоским активностима, као што су брање воћа и поврћа, храњење стоке и живине, кошење, мужа и упознавање са традицијом и културом локалног становништва, старим алатима, разбојем, пеглом на жар, колевкама, фурунама, старим називима и наменама тих алата. Бавили смо се и уклањањем смећа са локалног пута испред дома. У вечерњим сатима, уз музику, игру певање, логорску ватру и печење печењака наше дружење је ушло у завршну фазу.
Наша организација Зелени мир Србија упутила је позив свим грађанима и институцијама да се укључе и подрже идеју нашег председника Саше Алемпијевића, да Крагујевац буде први град који реализује потпуно бесплатан камп за децу и младе на Аџиним ливадама у периоду од 14. до 18. августа. Успели смо да обезбедимо све неопходно за овакав камп, упркос великом занемаривању и препрекама које су се низале, али није било одустајања. Велике суше проузоковале су пресушивање свих изворишта у тој области, па је вода била главни проблем за одржавање кампа. У помоћ су нам прискочили ЈКП Водовод и канализација који су нам допремали цистерне са водом, док је предузеће "Сан Марко" донирало апарат и 50 литара воде за пиће.
Други проблем се појавио због великог броја пријављених учесника. Након пропалог договора са Црвеним крстом за донаторство, успели смо да нађемо новог донатора - ресторан "Паун". Један део хране измирили смо преко Младих истраживача Србије који су се радо укључили. Са Младим истраживачима се прича проширила на читаву територију Републике Србије, пошто смо добили волонтере из Кикинде, Новог Сада, Обреновца и Београда.
Прикључио се и Дом књегиње Љубице који је препознао идеју и значај оваквог кампа, па је у реализацију кампа укључио четири своја штићеника и два васпитача.
Мекара Мегле је својим производима и донаторством обогатила наше трпезе, док су радници компаније "Сименс" донирали новчана средства за покривање трошкова превоза.
Студентски центар Крагујевац нам је донирао услуге вешернице за реализацију кампа, а Трнава промет кућну хемију, сокове и грицкалице, док је Планинарско друштво Жежељ уступило бесплатно коришћење дома током реализације кампа. Полицијска управа Крагујевац је свакога дана у времену трајања кампа обилазила Дом где су учесници били смештени. Народни музеј нам је обезбедио бесплатан улазак у све своје објекте уз пратњу кустоса, а Музеј "21. октобар" је обезбедио бесплатан улазак и обилазак свог знамења на подручју Шумарица, уз пратњу кустоса.
Зелени мир је обезбедио сву логистику, материјал потребан за реализацију радионица, камп лидере, менторе, припрему објекта пре и након реализације кампа и много другог.
Посада кампа бројала 30 чланова – 16 деце, 10 младих и четири наша волонтера домаћина.