Међународни пилот пројекат "ИнтерКулт" покренут је ради умрежавања студената славистике из земаља немачког говорног подручја и студената германистике са говорног подручја БХС језика и њиховог заједничког истраживачког рада на различите теме које се тичу односа Немачке, Аустрије и Швајцарске и земаља Западног Балкана. Део је ширег пројекта Humboldt Balkan Cosmos који спроводи међународна универзитетска мрежа Circle U.
"ИнтерКулт" је настао из сарадње Катедре за германистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу (Милена Матић), Катедре за германистику Филолошког факултета у Београду (Данијела Врањеш), Института за славистику и хунгарологију Хумболт Универзитета у Берлину (Сара Маренчић) и Катедре за славистику Карл-Франзенс Универзитета у Грацу (Сандре Милосављевић).
Пројекат је 2019. године у Библиотеци Филума представио др Филип Васершајд, професор на Институту за славистику Хумболтовог универзитета у Берлину и гостујући професор Филума.
Ове године је завршен први циклус пројекта, а у онлајн реализацији од марта до новембра учествовало је 37 студената, од којих је девет са крагујевачког Филума.
Студенти су, поред осталог, истраживали:
Резултати истраживања су следећи:
Неки од изнетих ставова саговорника студената су:
Међу учесницима пројекта из Крагујевца су студенткиње Ана и Александра Мијаиловић са Катедре за германистику Филума које су почетком новембра разговарале са Дејаном Милошевићем, заступником удружења ПРВИ ПРВИ НА СКАЛИ (ППНС). Теме разговора (снимак у наставку) биле су:
У разговору се говорило о:
ШТАМПАНА ВЕРЗИЈА ИНТЕРВЈУА
Фото: Ана и Александра Мијаиловић
ВИДЕО: СНИМАК РАЗГОВОРА
АРХИВА ППНС ВЛАДА УСВОЈИЛА ПРОГРАМ ЗАШТИТЕ ВАЗДУХА ДО 2030.
Далеко најизраженији утицај на здравље уочен је при излагању суспендованим честицама ПМ2,5, за које је моделирањем за референтну 2015. годину добијена процена од 9.773 превремених смртних случајева, и више од 92.000 година скраћеног животног века.
Утицај на здравље загађујуће материје ПМ2,5: